5 najväčších chýb pri predaji auta: Na tieto veci si dávajte pozor
Publikoval Mgr. Patrik Putera, 19.02.2025
Predávate svoje auto a chcete, aby celý proces zmeny majiteľa prebehol čo najjednoduchšie a najpríjemnejšie, bez zbytočných naťahovačiek či problémov? Potom si dávajte pozor na týchto 5 častých chýb, ktorých sa dopúšťajú mnohí Slováci. Poradíme vám, čomu sa vyvarovať a aké základné pravidlá dodržiavať.
1. Neznalosť trhovej hodnoty
Ešte predtým, ako vôbec začnete svoje auto inzerovať a ponúkať, si zistite, aká je jeho reálna trhová hodnota. Majitelia vozidiel majú totiž často prehnané očakávania, nastavia cenu príliš vysoko a potom sa svojho auta nedokážu zbaviť aj niekoľko mesiacov. Alebo nastane opačný prípad – že si neuvedomujú reálnu hodnotu, nechajú sa ľahko zlákať na nízku ponuku záujemcu a prídu tak o stovky či tisícky eur.
Ako určiť reálnu hodnotu auta? Nie je to nič náročné. Najlepším riešením je otvoriť si niektorý z najväčších online autobazárových portálov, do vstupných parametrov zadať značku aj model auta, rok výroby a motorizáciu a pozrieť sa, za koľko sa predávajú podobné kúsky. Pri porovnaní si nezabudnite všímať aj najazdené kilometre a výbavu. Práve tieto faktory do veľkej miery ovplyvňujú trhovú cenu.
2. Predaj bez zmluvy
Veľké percento predajov vozidiel aj v dnešnej dobe prebieha len formou ústnej dohody, bez akejkoľvek zmluvy. A to je obrovská chyba. Hneď ako nastane nejaký problém a vy nemáte žiaden písomný dôkaz o tom, že sa auto predalo a kto ho kúpil, s najväčšou pravdepodobnosťou vám nikto nepomôže.
S kupujúcim vždy uzatvorte kúpno-predajnú zmluvu, ktorá obsahuje tieto základné údaje:
- identifikačné údaje predávajúceho a kupujúceho,
- základné údaje o vozidle (značka a model, VIN číslo, EČV, farba),
- informáciu o stave auta, právach a povinnostiach zmluvných strán.
Praktický tip:
Bližšie informácie o tom, čo by mala obsahovať kúpno-predajná zmluva a vzor na stiahnutie nájdetev tomto článku na našom webe.
3. Odovzdanie auta bez splnomocnenia alebo prepisu
Existujú dve základné možnosti, ako viete postupovať, keď s kupujúcim podpíšete kúpno-predajnú zmluvu.
- Pôjdete spoločne na dopravný inšpektorát, kde auto prepíšete. Na vozidle prehlásenom na nové meno alebo firmu môže následne kupujúci odísť.
- Kupujúci vám dá splnomocnenie, aby ste mohli ísť sami na dopravný inšpektorát, napríklad na druhý deň, a auto prepísali na neho, pričom nový technický preukaz mu príde kuriérom. Tento postup je vhodný vtedy, keď chce kupujúci autom rovno odísť, ale dopravný inšpektorát je zatvorený.
Okrem toho môžete dať ako predávajúci v rámci zmeny držby vozidla splnomocnenie kupujúcemu, aby si auto prepísal sám. Takéto riešenie ale neodporúčame. Riskujete totiž, že auto neprepíše a zbytočne sa s ním budete doťahovať. Alebo s ním spôsobí nehodu a poisťovňa bude žiadať náhradu od vás. Kým nemáte splnomocnenie alebo vybavený prepis, nikdy auto nedávajte kupujúcemu.
Pri prepise auta budete potrebovať aj potvrdenie o platnosti PZP, ktoré už musí mať uzatvorené kupujúci. Ak ho ešte nemá, môžete mu poradiť, nech si spraví porovnanie cez náš portál a vyberie si to najvýhodnejšie.
4. Neuhradený registračný poplatok
Myslite na to, že pri každej zmene majiteľa musíte na dopravnom inšpektoráte zaplatiť registračný poplatok, ktorého výška sa odvíja od výkonu motora a emisnej triedy. Pri vozidlách s malým motorom býva 33 €, ale pri väčšom SUV sa môže pokojne hýbať na úrovni okolo 400 €.
Keď budete auto prepisovať vy so splnomocnením od kupujúceho, nezabudnite si od neho dopredu vyžiadať tento registračný poplatok. Môžete tak predísť situácii, že ho na dopravnom inšpektoráte zaplatíte, potom budete od nového majiteľa pýtať peniaze naspäť a on vám ich nepošle. Výšku poplatku si viete jednoducho vypočítať v online kalkulačkách.
Vedeli ste, že na prepis auta sa viete objednať aj online? Ušetríte tak mnoho času, ktorý by ste inak strávili čakaním na dopravnom inšpektoráte.
5. Nezrušenie poistky
Čo najskôr po predaji auta nezabudnite zrušiť povinné zmluvné poistenie, prípadne aj havarijnú poistku, ak ju máte uzatvorenú. Poisťovňa vám totiž vráti alikvotnú čiastku, ktorú ste „nespotrebovali“. Na účet sa vám môže vrátiť niekoľko desiatok, pri drahších poistkách aj stoviek eur. Mnohí Slováci však na tento krok zabudnú a zbytočne prídu o peniaze.
Na zrušenie poistky budete potrebovať fotku technického preukazu s údajmi nového vlastníka, takže si ho nezabudnite odfotiť. Respektíve, ak sa bude technický preukaz posielať kuriérom, vypýtajte si od pracovníka na dopravnom inšpektoráte tzv. evidenčnú kartu vozidla. Tento papier je tiež potvrdením, že ste auto prepísali a poisťovňa vám môže vrátiť poistné.
Zdroje: Najlacnejsiepzp.sk, webové stránky Ministerstva vnútra
-
Mgr. Patrik Putera
Písaniu sa začal venovať počas štúdia masmédií a marketingu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, čo mu umožnilo rozšíriť rozhľad a získať základy tvorby textov. Dnes odborné spracúva aj špecifické témy, čo dokazuje dlhodobá spolupráca s magazínom Hyperfinancie.sk, kde prispieva článkami o osobných financiách.