Získajte PZP na motorku

  • Garancia najnižšej ceny

  • 85 % zákazníkov ušetrí

  • Porovnanie cien za pár minút

Partnerské poisťovne

Podobne, ako je tomu pri iných vozidlách, aj pri motorke musíte mať zo zákona uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Ak by ste ho uzatvorené nemali, hrozí vám pokuta 3320 eur. Navyše ak budete vinníkom nehody vy, finančné odškodnenie ide druhej strane z vášho vrecka.

Pri poistnom plnení v rámci PZP postupuje poisťovňa v súlade s limitmi poistného krytia dojednanými v príslušnej poistnej zmluve. Z toho dôvodu je ešte pred výberom PZP na motorku dôležité urobiť si vlastný prieskum jednotlivých ponúk poisťovní a vybrať si pre seba tú najvýhodnejšiu ponuku. V tomto smere je ideálnym riešením PZP online.

Pamätajte na to, že asistenčné služby v rámci PZP na motorku sú obsiahnuté už v základnom balíku poistenia.

Čo potrebujete vedieť o PZP na motorku?

Poistenie motocykla neznamená iba poistenie bežnej motorky, ale aj poistenie skútra, mopedu, motorovej trojkolky a motorovej štvorkolky.

Zákonné poistné limity sú nasledovné:

  • 6,45 mil. eur pri škodách na živote a zdraví,
  • 1,3 mil. eur pri škodách na majetku.

V prípade nových a drahších modelov motoriek je výhodné aj havarijné poistenie, ktoré je na rozdiel od PZP dobrovoľné. Jeho najväčším benefitom je ochrana vášho zdravia (hradenie nákladov pri úraze) a preplatenie škôd vzniknutých na vašej motorke, a to aj v prípade, keď nehodu spôsobíte vy.

Úlohou havarijného poistenia je hradiť aj škody spôsobené živelnými pohromami, vandalizmom a v prípade krádeže.

PZP pritom kryje vašu zodpovednosť v nasledovných prípadoch:

  • ak spôsobíte druhej strane škodu na zdraví – náklady za usmrtenie a za škodu vzniknutú úhradou nákladov zdravotnej starostlivosti,
  • ak spôsobíte druhej strane škodu na majetku – poškodenie či zničenie vozidla,
  • odcudzenie a strata veci – ušlý zisk a náklady spojené s právnym zastupovaním pri uplatňovaní nárokov za nehodu.

Ako si vybaviť PZP na motorku?

Jednou z možností, ako si vybaviť PZP na motorku, je osobná návšteva pobočky vybranej poisťovne. Avšak to vás bude stáť nejaký čas a hrozí tu aj riziko uzavretia pre vás nevýhodnej poistnej zmluvy.

Lepším riešením je v tomto prípade online porovnanie jednotlivých ponúk PZP prostredníctvom našej kalkulačky – do formulára zadáte údaje o motorke (typ, výkon motora, rok výroby, objem valcov), počet nehôd v minulosti (poisťovne si to overujú) a vaše osobné údaje.

Kalkulačka vám na základe svojho algoritmu vyhľadá a prehľadne zatriedi dané ponuky. Pre vás tak nebude problém vybrať si ponuku, ktorá vás najviac zaujme. Po objednaní a zaplatení poistenia získate zelenú kartu (odosiela sa e-mailom aj poštou).

Od čoho závisí cena poistenia na motorku?

Princíp stanovenia ceny PZP pri motocykloch je podobný, ako je tomu pri automobiloch. Základným princípom je pravidlo – čím silnejšia motorka, tým drahšie PZP.

Cenu PZP na motorku ovplyvňujú nasledovné faktory:

  • objem motora motorky – čím väčší objem motora, tým bude cena vyššia,
  • výkon motora motorky – čím silnejšia motorka, tým bude cena vyššia,
  • vek majiteľa – čím starší majiteľ motorky, tým nižšia cena,
  • dopravné nehody v minulosti/trvanie bezškodového priebehu – čím bezškodovejší priebeh z minulosti, tým nižšia cena.
  • trvalé bydlisko majiteľa – trvalý pobyt v meste zvyšuje cenu PZP,

Pamätajte aj na to, že mladí motorkári si za PZP priplatia viac ako tí starší. Je to z dôvodu častejšej rizikovej jazdy. Čo sa týka nehodovosti, niektoré poisťovne zohľadňujú posledné 3 roky, iné aj obdobie posledných 8 rokov. Za beznehodový priebeh môžete ušetriť v rámci bonusov aj 50 % z ceny PZP. Naopak, za malusy si priplatíte.

Na čo si dať pozor?

Najlacnejšie PZP ešte nemusí nutne znamenať aj najlepšiu voľbu. Dôležité je preto zvážiť aj ďalšie možnosti, ako napríklad asistenčné služby či ďalšie pripoistenia podľa vašej potreby (pripoistenie batožiny, stret so zverou, poškodenie živlom, vandalizmus…).

Asistenčné služby vám v prípade nehody pomôžu napríklad s odťahom motorky alebo s riešením jej náhlej poruchy. Nezabudnite ani na úrazové pripoistenie, ktoré kryje náklady v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Sezónne a krátkodobé poistenie motorky

Na motorke sa zvyčajne nejazdí celý rok. Z toho dôvodu je tu aj možnosť krátkodobého poistenia motorky. Podmienky tohto typu poistenia pritom závisia na danej poisťovni.

Pri krátkodobom poistení je motorka poistená iba na určitý časový interval. Po jeho skončení musíte motorku dočasne odhlásiť z evidencie. Následne ju treba zase prihlásiť a znovu poistiť. Okrem toho počítajte aj s dodatočnými výdavkami za registračný poplatok. Pri krátkodobom poistení je teda na mieste otázka, či sa po finančnej stránke vlastne vyplatí a či nie je náhodou lepšie riešiť PZP motorky celoročne.

Najčastejšie otázky:

Platí PZP na motorku aj v zahraničí?

Áno. Informácie o tom, v ktorých krajinách PZP platí, nájdete na zelenej karte. Ďalším riešením, ako sa uistiť, že v danej krajine vám bude PZP platiť, je zavolať si priamo do poisťovne (telefónne číslo je taktiež uvedené na zelenej karte). Rovnako dôležité je raz za čas si overiť, či máte platné PZP.

Ako nahlásim poistnú udalosť?

Ak sa vám stane dopravná nehoda, musíte to nahlásiť vašej poisťovni. Urobiť tak môžete prostredníctvom telefónneho čísla alebo online aplikácie. Tieto údaje sú uvedené na zelenej karte. Do poisťovne musíte následne poslať aj Záznam o nehode, ktorý spíšete s druhým účastníkom nehody spolu s fotkami, prípadne videom.

Chcem mať poistku iba na určité obdobie: Musím motorku na zvyšný čas odhlásiť z evidencie?

Áno. Pokiaľ máte uzatvorené PZP len na určitý časový interval, na zvyšné časové obdobie je nutné motorku dočasne odhlásiť. V súvislosti s tým treba počítať aj s dodatočnými nákladmi – registračný poplatok. Ak by ste totiž motorku neodhlásili z evidencie a PZP by ste nemali uzatvorené, hrozí vám od obvodného úradu riziko pokuty.

Potrebujem na elektrokolobežku a elektrobike PZP?

Áno, potrebujete. Od 1. augusta 2024 platí novela zákona o PZP. Po novom do tejto kategórie pribudli aj elektrické kolobežky a elektrické bicykle. Každé takéto vozidlo, ktoré dokáže ísť rýchlejšie ako 25 km/h, prípadne je ťažší ako 25 kg a dokáže ísť rýchlejšie ako 14 km/h musí mať uzatvorené PZP na elektrickú kolobežku alebo e-bike.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Chcem vedieť viac o povinnom ručení

Poistenie pre prípad, že spôsobíte nehodu. Zistite, aké sú vaše povinnosti a ako si nastaviť poistenie zodpovednosti za škodu, aby ste sa uistili, že vám skutočne kryje chrbát.

Viac o PZP

Chcem vedieť viac o havarijnom poistení

Nebezpečenstvo číha na každom kilometri, a to nielen v prípade nehody. Chráňte svojho štvorkolesového miláčika, aby ste nemuseli platiť za opravy z vlastného vrecka.

Viac o havarijnom poistení

Riešim nové auto a chcem poradiť

Odteraz môžete svoje vozidlo bez obáv kúpiť, predať, zaregistrovať alebo zošrotovať! Získajte informácie o legislatíve, poistení a financovaní.

Viac

Chcem vypovedať poistnú zmluvu

Potrebujete rýchlo a jednoducho vytvoriť výpoveď poviného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia? Vyskúšajte náš generátor výpovedí poistných zmlúv.

Generátor výpovede