Získajte PZP do pár minút

Naposledy s nami ušetril: Ján, Bratislava
Pán Ján ušetril 35 €.

Úspora až 70%
  • Allianz Slovenská poisťovňa - povinné zmluvné poistenie
  • AXA - povinné zmluvné poistenie
  • GENERALI - povinné zmluvné poistenie
  • genertel - povinné zmluvné poistenie
  • Groupama - povinné zmluvné poistenie
  • KOMUNÁLNA poisťovňa - povinné zmluvné poistenie
  • Kooperativa - povinné zmluvné poistenie
  • UNION - povinné zmluvné poistenie
  • UNIQA - povinné zmluvné poistenie
  • Wüstenrot - povinné zmluvné poistenie

PZP je zákonná povinnosť pre každého motorizovaného účastníka cestnej premávky. Tvorí povinnú súčasť každého vozidla s vydaným osvedčením o jeho evidencii. V praxi to znamená, že je nevyhnutné nielen pre automobil, ale aj pre nákladné autá a motocykle (trojkolky, štvorkolky, skútre…).

Účelom PZP je ochrana na cestách. Ak spôsobíte dopravnú nehodu a ujmu na majetku či zdraví druhej osobe, škodu poškodeným hradí poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené PZP. V prípade, ak by ste toto poistenie nemali, museli by ste škodu uhradiť z vlastného vrecka.

PZP vzniká okamihom zaplatenia prvého poistného pri ročnom platení alebo okamihom zaplatenia prvej splátky poistného pri polročnom alebo štvrťročnom platení. Je jednou z povinností pri prepise vozidla, ale aj pri jeho prihlásení z iného okresu.

Čo kryje PZP?

  • škody na cudzom vozidle,
  • škody na zdraví alebo usmrtení osôb,
  • škody spôsobené na ceste, zvodidlách, plote alebo na súkromnom pozemku,
  • právne zastupovanie v prípade komplikácii pri riešení dopravnej nehody,
  • náklady na ušlý zisk druhým osobám.

Čo nekryje PZP?

  • škody spôsobené na vlastnom vozidle,
  • škody a zdravotné ujmy spôsobené osobám vo vašom vozidle,
  • škody vzniknuté na motoristických súťažiach,
  • škody spôsobené počas vojnového stavu alebo pri teroristickom čine,
  • škody spôsobené prírodnými živlami, vandalizmom či zvieraťom,
  • krádež vlastného vozidla.

Pre tieto prípady je riešením PZP s pripoistením. V súvislosti s novými a drahšími vozidlami je však výhodnejšie uzatvoriť si havarijné poistenie (KASKO).

Zelená a asistenčná karta

Po uhradení PZP vozidla vám vaša poisťovňa doručí dve karty:

  • Zelená karta – musíte ju mať vždy so sebou v motorovom vozidle. Od 1. 7. 2021 už nemusí mať iba zelenú farbu, ale môže byť aj čiernobiela. Znamená to, že vám ju poisťovňa môže doručiť aj e-mailom a doma si ju vytlačíte. Má medzinárodnú platnosť a je akceptovaná všetkými krajinami EÚ.
  • Asistenčná karta – oprávňuje vás využívať asistenčné služby poisťovne, ktoré si upravuje každá poisťovňa podľa vlastného uváženia v poistnej zmluve.

Asistenčné služby sa v rámci jednotlivých poisťovní môžu výrazne líšiť. Pred uzatvorením poistenia je preto dôležité urobiť si prieskum a jednotlivé ponuky PZP porovnať. .

V prípade, ak si nie ste istí, či máte ešte platnú poistku, alebo neviete, kedy vám má končiť, môžete si platnosť PZP overiť.

PZP a pripoistenie

PZP ponúka aj nadštandard s možnosťou pripoistenia. Ide o kompromis, ktorý je ideálny v prípade, ak vám základné PZP ako poistenie vozidla nestačí, no zároveň sa vám KASKO vzhľadom na vek vozidla zdá ako zbytočný nadštandard.

V súvislosti s vlastným vozidlom je možné pripoistiť v rámci PZP nasledovné udalosti:

  • poškodenie vozidla pri strete so zverou,
  • úraz vodiča,
  • úraz posádky,
  • poškodenie či krádež batožiny,
  • poškodenie vozidla pri živelnej udalosti,
  • poškodenie vozidla výtlkom na ceste,
  • doplnkové poistenie asistenčnej služby.

Najčastejšie a najdôležitejšie pripoistenie medzi klientmi poisťovní je poistenie čelného skla. Pripoistenie kryje mechanické poškodenie (napríklad odrazeným kamienkom na ceste). Za zváženie stojí aj pripoistenie voči krádeži vozidla, ktoré ponúkajú niektoré poisťovne, a to aj napriek tomu, že nenahradí bežné havarijné poistenie.

Pripoistenia sa zvyčajne uzatvárajú so spoluúčasťou v hodnote minimálne 10 %.

Kde si vybaviť najlacnejšie PZP?

Poistenie online je najlepším spôsobom, ako získať prehľad o jednotlivých ponukách PZP aj s pripoistením. Poistenie vozidla touto cestou umožňuje efektívny a rýchly výber najlacnejšieho PZP, a to z viacerých dôvodov.

Prvým je to, že nemusíte nikam chodiť. Všetko si vyklikáte a vybavíte v pohodlí svojho domova. Druhým je skutočnosť, že internet umožňuje veľmi rýchle a jednoduché porovnanie všetkých ponúk PZP od jednotlivých poisťovní.

Z nich už potom nie je problém vybrať si ponuku presne podľa vašich predstáv. Pamätajte však na to, že najlacnejšia ponuka ešte nemusí nutne znamenať, že je aj najlepšia. Ideálne je prispôsobiť si PZP vašim motoristickým potrebám. Je rozdiel, či auto používate iba na jazdenie po meste, alebo ho potrebujete na dlhé medzimestské trasy.

Najčastejšie otázky:

Ako preukážem, že mám zaplatené PZP?

Na preukázanie platného PZP slúži zelená karta, ktorú musíte mať so sebou pri jazde vozidlom. Overiť platnosť PZP si pritom môžete viacerými spôsobmi.

Viac sa o tom dočítate v našom článku: Overenie PZP.

Platí PZP aj v zahraničí?

PZP platí aj v zahraničí, kde rovnako treba pri dopravnej nehode vypísať a podpísať oboma zúčastnenými stranami „Záznam o nehode“ (Európske hlásenie o dopravnej nehode). Dôležitá je aj policajná zápisnica z nehody. V rámci asistenčných služieb niektorých poisťovní môžete využiť aj tlmočenie cez telefón. Nezabudnite na povinnú výbavu vozidla a povinné doklady v aute.

Ako postupovať pri poistnej udalosti?

Pokiaľ nie ste povinní hlásiť dopravnú nehodu polícii, musíte sa s druhým účastníkom (vinníkom) nehody dohodnúť na zavinení. Dohodu je najlepšie urobiť písomne, a to na tlačive „Záznam o nehode“ (Európsky záznam o nehode), ktoré je súčasťou povinnej výbavy vozidla. Ďalej je potrebné poistnú udalosť nahlásiť poisťovni, a to kvôli obhliadke poškodeného vozidla.

Ako sa dá vypovedať PZP?

Je potrebné vyplniť jednoduchý dokument – výpoveď PZP. Získate ho priamo v poisťovni alebo z webovej stránky poisťovne. V prípade, že meníte poisťovňu, si nezabudnite vypýtať aj potvrdenie o bezškodovom priebehu, ktoré musíte odovzdať v novej poisťovni.

Viac sa o tom dočítate v našom článku: Výpoveď pzp.

Pre vytvorenia formulára výpovede poistnej zmluvy môžete využiť aj generátor výpovede.

Čo s PZP pri predaji vozidla?

Prvým krokom je odhlásenie PZP. Pamätajte ale na to, že je to možné až po prepise vozidla na nového majiteľa. Vozidlo tak prechádza na nového majiteľa a s tým mu vznikne aj povinnosť vybavenia nového PZP.

Viac sa o tom sa dočítate v našich článkoch: Postup pri predaji auta, Prepis auta z okresu a Splnomocnenie na prepis auta.

Na čo potrebujem dočasné PZP?

Dočasné PZP spolu s prevoznými značkami potrebujete najmä v prípade, ak si kupujete vozidlo zo zahraničia a potrebujete ho doviezť na Slovensko.

Viac sa o tom dočítate v našom článku: Prihlásenie auta zo zahraničia.

Ako sa dá zmeniť PZP?

Poisťovňu je možné zmeniť iba vypovedaním poistnej zmluvy, a to písomnou formou. Dôležité je ale to, že výpoveď poistnej zmluvy PZP je potrebné doručiť do poisťovne minimálne 6 týždňov pred začiatkom vášho poistného obdobia (dátum, ktorý je uvedený na zmluve ako začiatok poistenia).

Viac sa o tom dočítate v našom článku: Zmena PZP.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Chcem vedieť viac o povinnom ručení

Poistenie pre prípad, že spôsobíte nehodu. Zistite, aké sú vaše povinnosti a ako si nastaviť poistenie zodpovednosti za škodu, aby ste sa uistili, že vám skutočne kryje chrbát.

Viac o PZP

Chcem vedieť viac o havarijnom poistení

Nebezpečenstvo číha na každom kilometri, a to nielen v prípade nehody. Chráňte svojho štvorkolesového miláčika, aby ste nemuseli platiť za opravy z vlastného vrecka.

Viac o havarijnom poistení

Riešim nové auto a chcem poradiť

Odteraz môžete svoje vozidlo bez obáv kúpiť, predať, zaregistrovať alebo zošrotovať! Získajte informácie o legislatíve, poistení a financovaní.

Viac

Chcem vypovedať poistnú zmluvu

Potrebujete rýchlo a jednoducho vytvoriť výpoveď poviného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia? Vyskúšajte náš generátor výpovedí poistných zmlúv.

Generátor výpovede