Biela karta k PZP: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť
Publikoval Mgr. Patrik Putera, 13.12.2024
Ak ste aktívne šoférovali ešte pred rokom 2019, určite si spomínate, že ste so sebou museli nosiť tzv. bielu kartu a pri jazdách do zahraničia aj zelenú kartu, ktorá potvrdzovala platnosť povinného zmluvného poistenia. Od 1. 10. 2019 však biela karta už neexistuje a zelená nie je v skutočnosti zelená. Prečo vlastne došlo k tejto zmene a ako sa platnosť PZP preukazuje dnes?
Biela karta bola zbytočná
Vo väčšine štátov Európskej únie už dlhé roky poisťovne vydávajú len jedno potvrdenie o platnosti PZP, ktoré je akceptované vo všetkých členských krajinách. Slovensko bolo v tomto smere výnimka, keďže potvrdenia sme mali 2. Jedno sa volalo biela karta. Išlo o kartičku bielej farby s informáciami o platnosti poistky, poistenom vozidle a majiteľovi. Keď vás niekde na Slovensku zastavili policajti, platnosť poistenia ste im museli preukázať práve bielou kartou. Ak ste ju nemali, hrozila vám pokuta.
Problém však bol, že biela karta neplatila v zahraničí. Keď ste cestovali mimo Slovenska, museli ste si so sebou brať tzv. zelenú kartu, ktorá bola zvyčajne zelenej farby. Jej formát spĺňal štandardy zelenej karty používanej v členských štátoch EÚ.
PZP a havarijné poistenie online
Porovnať ponuky poisťovníAko vyzerá potvrdenie o PZP dnes?
Od 1. 10. 2019 už poisťovne na Slovensku nevydávajú bielu kartu. Keď si uzatvoríte PZP online, dostanete len medzinárodne platné potvrdenie o platnosti PZP, ktoré mnohí stále nazývajú zelená karta. V skutočnosti však táto kartička už nie je zelenej farby ako v minulosti – zvyčajne je biela. A platí vo všetkých členských krajinách Európskej únie. Takže nemusíte nosiť dve rôzne kartičky. Stačí vám len táto jedna, ktorou preukážete platnosť PZP u nás aj v zahraničí.
Čo obsahuje potvrdenie o PZP?
Aktuálne vydávané potvrdenia o PZP obsahujú všetky potrebné náležitosti zelenej karty, vďaka čomu sú platné aj v zahraničí. Nájdete na nich uvedené nasledovné základné informácie:
- dátum vzniku a ukončenia platnosti PZP,
- identifikačné údaje vozidla (kategóriu, značku a EČV),
- identifikačné údaje majiteľa vozidla,
- číslo poistky a informácie o poisťovni,
- kódy krajín, v ktorých je poistenie platné.
Praktický tip:
Väčšina poisťovní vydáva spolu s potvrdením o platnosti PZP aj asistenčnú kartičku, na ktorej nájdete kontaktné údaje asistenčných služieb. Odporúčame vám túto kartičku vytlačiť a mať pri sebe spolu s potvrdením k PZP, aby ste v prípade nehody alebo poruchy mali hneď poruke kontakt na pomoc.
Ako získať potvrdenie o PZP (zelenú kartu)?
Keď si uzatvoríte PZP online cez náš portál, do vášho e-mailu vám príde viacero dokumentov od poisťovne – napríklad všeobecné obchodné podmienky, potvrdenie o platbe či návrh poistnej zmluvy. Medzi týmito dokumentami nájdete aj PDF, v ktorom je potvrdenie o platnosti PZP (zelená karta) spolu s asistenčnou kartičkou.
Tieto kartičky si jednoducho vytlačíte, môžete si ich dať do nejakého obalu, aby sa vám nepotrhali a majte ich odložené v peňaženke, prípadne priamo v aute. Keď vás zastavia policajti alebo sa náhodou stanete účastníkom dopravnej nehody (či už na Slovensku, alebo v zahraničí), policajtovi musíte ukázať toto potvrdenie. Pokiaľ ho nemáte, hrozí vám pokuta až 3 320 €.
Potvrdenie o PZP neplatí vo všetkých krajinách
Novodobé potvrdenia o PZP síce platia v členských krajinách Európskej únie, ale nie sú platné vo všetkých štátoch. Práve preto si pred jazdou do zahraničia skontrolujte na kartičke PZP, kde platí a kde nie. Napríklad, povinné zmluvné poistenia vydané na Slovensku zvyčajne neplatia v Rusku a môžu mať obmedzenú platnosť v Srbsku či na Cypre.
Naša rada: Kompletný zoznam členských štátov, v ktorých platí štandardizované potvrdenie o PZP (zelená karta), nájdete aj na webe Slovenskej kancelárie poisťovateľov.
Novinka platná od 1. 1. 2025
Aj keď vám potvrdenie o platnosti PZP prišlo na e-mail, do 1. 1. 2025 ste ho policajtovi pri kontrole nemohli ukázať v elektronickej podobe. Museli ste ho mať vytlačené. Pokiaľ ste ho vytlačené nemali, hrozila vám pokuta.
Toto sa však práve od začiatku roka 2025 mení a vo všetkých členských štátoch už budú akceptované potvrdenia o platnosti PZP aj v elektronickej podobe. Zelenú kartu si tak už nebudete musieť tlačiť. Stačí, že ju budete mať stiahnutú v smartfóne.
-
Mgr. Patrik Putera
Písaniu sa začal venovať počas štúdia masmédií a marketingu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, čo mu umožnilo rozšíriť rozhľad a získať základy tvorby textov. Dnes odborné spracúva aj špecifické témy, čo dokazuje dlhodobá spolupráca s magazínom Hyperfinancie.sk, kde prispieva článkami o osobných financiách.