Kúpnopredajná zmluva na auto. Pozor na povinné náležitosti
Publikoval Vladimír Koppan, 04.11.2024
Kúpnopredajná zmluva na auto. Jedna z najdôležitejších častí procesu predaja a kúpy vozidla. Teoreticky si ju môžete napísať sami. Na internete totiž narazíte na množstvo rôznych vzorov. Niekedy je však lepšie nechať túto prácu na odborníkov.
Predaj auta je relatívne jednoduchý proces. Vyžaduje si niekoľko základných prvkov ako je predávajúci, kupujúci, samotné vozidlo a kúpnopredajná zmluva. Práve posledný bod môže celý proces predaja auta značne skomplikovať. Hoci kúpna zmluva na auto nemá žiadnu predpísanú formu, musí vychádzať zo zákona.
Presnejšie z § 588 Občianskeho zákonníka resp. § 409 Obchodného zákonníka. Záleží teda na vás podľa, ktorého zákona zmluvu uzatvoríte. Zvyčajne platí nasledujúce pravidlo. Pokiaľ sa zmluva uzatvára medzi fyzickými osobami, používa sa občiansky zákonník. Ak medzi fyzickými, postupuje sa podľa obchodného.
Najvýhodnějšie povinné zmluvné poistenie? Jedine online!
Srovnat nabídky pojišťovenNásledne daný zákonník určuje, aké sú náležitosti danej zmluvy.
Čo všetko musí obsahovať kúpnopredajná zmluva?
Medzi základné body patrí:
- Označenie zmluvných strán – teda predávajúci a kupujúci, ich základné údaje ako je meno a priezvisko, rodné číslo, adresa trvalého bydliska a číslo občianskeho preukazu. Údaje musia byť v takom rozsahu, aby nebola možná ich zámena. Ďalej sa zvykne v tomto bode uviesť fakt, že predávajúcemu vzniká povinnosť vozidlo kupujúcemu odovzdať. Naopak kupujúci musí auto prevziať a zaplatiť dohodnutú čiastku.
- Predmet kúpy – uvádza sa napríklad továrenská značka, model, rok výroby, VIN číslo, stav km na tachometri, číslo technického preukazu a evidenčné číslo vozidla. Niekedy sa zvykne vypísať aj výbava vozidla (zoznam sa prikladá ako príloha k zmluve).
- Kúpna cena – okrem výšky sa uvádza aj splatnosť (teda dokedy majú byť uhradené peniaze) a akým spôsobom má byť čiastka uhradená (prevodom na účet alebo v hotovosti). Pokiaľ majú byť peniaze prevedené na účet, musí tam byť uvedený konkrétny účet.
- Detailný stav vozidla – predávajúci je povinný oboznámiť kupujúceho o každej vade, o ktorej vie. Kúpnopredajná zmluva by teda mala obsahovať detailný popis vozidla vrátane jeho závad. Pokiaľ neskôr dôjde k odhaleniu skrytých závad, môže byť kupujúci od zmluvy odstúpiť.
- Podpisy zmluvných strán – ide o povinný prvok. Podpisy nemusia byť notársky overené.
Nepovinné, ale odporúčané body v kúpnopredajnej zmluve na auto
Zvyčajne sa odporúča, aby kúpnopredajná zmluva na auto ešte obsahovala:
- Dohoda o prepise vozidla – teda, ktorá strana realizuje prepis vozidla a kto bude hradiť náklady na prepis. V tomto bode je možné uviesť aj fakt či si predávajúci ponecháva ŠPZ alebo si posunie ďalej aj s vozidlom.
- Nadobudnutie vlastníckeho práva – čiže kedy a za akej situácie dochádza k prevodu vlastníckeho práva z predávajúceho na kupujúceho.
Kúpnopredajná zmluva na auto – vzor na stiahnutie
Musí kúpnopredajnú zmluvu vytvoriť právnik?
Odpoveď je nie. Nemusí. Ak si na to trúfate, môžete využiť nejaký vzor kúpnopredajnej zmluvy na internete (napríklad aj ten náš). Na druhú stranu však predaj auta nie je lacná záležitosť a netreba ho podceňovať. Preto sa zvyčajne odporúča využiť služby právnika, ktorý pripraví kúpnopredajnú zmluvu na mieru. Vy si tak budete istý, že je tam všetko, čo má byť.
Zhrnutie na záver
Kúpnopredajná zmluva na auto nemá predpísanú formu. Uzatvára sa podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka, ktoré mu určujú formálne náležitosti. Kúpnopredajná zmluva musí obsahovať – označenie zmluvných strán, predmet kúpy, kúpnu cenu, detailný stav vozidla a podpisy.
Zdroj: union.sk, autobazar.sk, banos.sk
-
Vladimír Koppan
Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu. Všeobecný prehľad si udržiava čítaním odborných kníh a stretávaním sa so zaujímavými ľuďmi.