Uvažujete, že si zaobstaráte svoj vlastný obytný príves či obytný automobil? Alebo ste majiteľom karavanu a rozmýšľate, aké poistenie bude pre vás najvýhodnejšie? Prinášame vám niekoľko praktických tipov, na čo si dávať pozor a aké možnosti zvážiť, aby ste sa vyhli zbytočným výdavkom.

Povinné zmluvné poistenie karavanu 

Na každý karavan, ktorý je prevádzkovaný po cestných komunikáciách, musí byť uzatvorené povinné zmluvné poistenie. V tomto smere je potrebné rozlišovať, či poisťujete obytný príves alebo obytný automobil.

Náš tip:

PZP aj havarijné poistenie karavanu platí vo všetkých členských krajinách, ktorých zoznam nájdete tu. Pokiaľ sa chystáte do štátu mimo tohto zoznamu, budete si musieť uzatvoriť tzv. hraničné poistenie. Ak chcete mať v zahraničí dodatočné krytie v prípade úrazu alebo straty či poškodenia batožiny, môžete si naviac uzatvoriť cestovné poistenie.

PZP obytného automobilu

Obytné vozidlá majú najčastejšie hmotnosť do 3,5 tony, aby ich mohol riadiť šofér s vodičským preukazom skupiny B. Z toho vyplýva, že na ne potrebujete povinné zmluvné poistenie ako na klasické auto. Poisťovňa vám na základe veku vozidla, výkonu či objemu motora a ďalších základných parametrov vypočíta výšku poistenia.

Myslite na to, že ceny PZP pre obytné vozidlá bývajú o niečo vyššie ako pri osobných automobiloch. Poisťovňa totiž musí v cene poistenia zohľadniť vyššie riziko nehody, keďže karavany sú veľké a ťažšie sa s nimi manévruje.

Koľko vás vyjde povinné zmluvné poistenie na váš autokaravan? Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní v našej kalkulačke.

PZP obytného prívesu

Aj všetky prívesy, ktoré sú ťahané za motorovými vozidlami, musia mať uzatvorené PZP. Vzhľadom na to, že príves nemá svoj vlastný motor a je zapojený za iným vozidlom, ktoré má tiež uzatvorené povinné zmluvné poistenie, býva PZP na obytný príves zvyčajne o poznanie lacnejšie ako v prípade obytných automobilov.

Vedeli ste, že pri nehodách, ktoré vzniknú počas jazdy, bývajú škody spôsobené obytným prívesom väčšinou hradené z PZP ťažného vozidla? Z poistky samotného prívesu sa platia poškodenia zapríčinené v čase, keď ťažné auto nie je pripojené – napríklad, keď sa zaparkovaný príves náhodou odbrzdí a narazí do cudzieho majetku.

Havarijné poistenie karavanu

Myslite na to, že z PZP karavanu sa preplácajú len škody, ktoré spôsobíte na cudzom majetku alebo zdraví. Napríklad, pokiaľ pri vchádzaní do úzkej uličky nechtiac zadnou časťou karavanu trafíte odparkované auto, z povinnej zmluvnej poistky sa zaplatí len škoda na danom vozidle. Poškodenie na vašom karavane musíte uhradiť z vlastného vrecka. A práve to môže byť problém.

Obytné vozidlá a prívesy majú väčšinou karosériu vyrobenú zo sklolaminátu alebo iných kompozitných materiálov, ktoré sa dajú len veľmi ťažko opravovať, resp. ich oprava je veľakrát nemožná alebo nerentabilná. Môže sa tak ľahko stať, že aj relatívne malé poškodenie na plášti karavanu vám z peňaženky vytiahne tisícky eur. Práve preto je dobré uzatvoriť si aj havarijné poistenie na karavan.

Oplatí sa vám uzatvárať havarijné poistenie na karavan? Prezrite si ponuky v jednotlivých poisťovniach cez našu kalkulačku a zistite, koľko vás bude stáť.

Čo kryje havarijná poistka?

Havarijné poistenie karavanu vo všeobecnosti kryje škody, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Napríklad, ak ho niekde oškriete pri parkovaní, padne vám na neho konár zo stromu, praskne vám čelné sklo kvôli kamienku z cesty, zrazíte zviera alebo vám vandal rozbije okno.

Obvykle platí, že havarijné poistenie kryje poškodenie všetkých súčastí karavanu, ktoré sú s ním pevne spojené – čiže aj kuchynskej linky alebo sprchového kúta. Nemusí však kryť iné predmety vo vozidle – riad, batožinu, bicykle v garáži a podobne.

Praktický tip: Pri uzatváraní poistenia si dobre preštudujte podmienky krytia. Pokiaľ havarijná poistka nekryje poškodenie predmetov umiestnených vo vnútri karavanu alebo na nosiči, zvážte pripoistenie.

Ako si vybrať najvýhodnejšie poistenie?

Každá poisťovňa môže k poisťovaniu karavanov pristupovať inak, keďže v tomto segmente existuje nespočetné množstvo výnimiek a odlišností. Ak chcete mať istotu, že si vyberiete to najvýhodnejšie havarijné poistenie alebo PZP, dobre si porovnajte jednotlivé ponuky. Všímajte si nielen cenu, ale aj to, čo všetko je v poistení zahrnuté a aká je výška krytia.

Pri zadávaní vstupných parametrov do našej kalkulačky na porovnanie poistenia môžete uviesť aj predpokladaný ročný nájazd kilometrov. Pokiaľ karavanom jazdíte len málo, niektoré poisťovne vám ponúknu nižšiu cenu.

Zdroje: Najlacnejsiepzp.sk, webové stránky poisťovní

  • Mgr. Patrik Putera

    Písaniu sa začal venovať počas štúdia masmédií a marketingu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, čo mu umožnilo rozšíriť rozhľad a získať základy tvorby textov. Dnes odborné spracúva aj špecifické témy, čo dokazuje dlhodobá spolupráca s magazínom Hyperfinancie.sk, kde prispieva článkami o osobných financiách.