Auto na splátky. Ľudia o tejto možnosti uvažujú čoraz častejšie. Niet sa čomu diviť. Kvalitné jazdené autá majú aj po rokoch vysokú trhovú hodnotu. A o celkom nových autách sa ani nemusíme baviť. Preto si dnes priblížime, aké sú možnosti pri kúpe osobného vozidla na splátky.

Vlastniť auto je dnes takmer samozrejmosťou. Ide o dôležitého člena domácnosti, ktorí síce stojí nemálo peňazí, za to však vie pomôcť s množstvom povinností. Jeho kúpa je však finančne náročná. Našťastie existujú dve možností financovania kúpy auta na splátky:

  • spotrebný úver
  • finančný lízing

Spotrebný úver

S týmto pojmom ste sa zrejme už niekedy stretli. Ide o pôžičku poskytovanú bankami, ale aj nebankovými subjektami. Môže byť účelová. Vtedy sa berie na konkrétnu vec a je nutné jej kúpu banke vydokladovať. To je nutné brať na zreteľ v prípade, že chcete kupovať cez známeho alebo nejaký bazárový portál na internete.

Banka totiž bude vyžadovať faktúru. Nie každá akceptuje iba kúpnopredajnú zmluvu. Na druhú stranu je však účelový spotrebný úver spojený s nižšími úrokmi a vyššou sumou, o ktorú môžete žiadať.

Potom je tu bezúčelová spotrebná pôžička. Tú môžete použiť na čo len chcete. Banku bude zaujímať iba pravidelné splácanie úveru. Túto formu môžete teda použiť v momente, kedy chcete kúpiť jazdené auto bez faktúry (iba na základe kúpnopredajnej zmluvy). Treba však počítať s vyšším úrokom a často aj s obmedzenou maximálnou výškou čerpania úveru.

Pozor, vybavenie spotrebného úveru je spojené s viacerými poplatkami. Napríklad, ak si vyberiete ponuku banky, v ktorej nemáte osobný účet, budete si ho musieť zriadiť (a platiť mesačné poplatky).

Pre úplnosť si poďme zhrnúť klady a zápory tejto možnosti.

Výhody spotrebného úveru na kúpu auta

V zásade hovoríme o týchto benefitoch:

  • peniaze na kúpu auta získate z banky
  • nemusíte mať vlastnú finančnú rezervu (na toto však pozor!)
  • pri kúpe vozidla sa stávate jeho majiteľom
  • nemusíte uzatvárať havarijné poistenie

Nevýhody spotrebného úveru na kúpu auta

Negatíva sú nasledovné:

  • pokiaľ vám banka z akýchkoľvek príčin úver neschváli, auto si nekúpite
  • poplatky spojené s vybavovaním úveru

Kúpa auta cez lízing

Ide o najčastejšiu formu financovania kúpy auta na splátky. Kto by nepoznal tento model, vec sa má v skratke takto. Vy si vyberiete vami vytúžené auto. Lízingová spoločnosť ho za vás kúpi a potom vám ho prenajme za istú mesačnú sumu. Vy sa teda nestávate (okamžite) vlastníkom auta.

Pravidelným platením prenájmu lízingovej spoločnosti si však auto takpovediac odkupujete. Samozrejme je táto suma navýšená o isté poplatky. Po splatení zmluvne dohodnutej sumy môže dôjsť k prepisu auta na vás.

Dôležitou premennou je aj tzv. akontácia. Ide o zálohovú platbu, ktorú je nutné zaplatiť lízingovej spoločnosti na kúpu auta. Jej výška sa líši. V zásade ale platí, že čím vyššia je akontácia, tým nižšie sú mesačné splátky a naopak.

Vedeli ste, že…

existuje aj tzv. operatívny lízing? Ten je výhodný pre tých, ktorí chcú mať auto, ale nechcú ho vlastniť. Viac sme sa tejto téme venovali v našom článku

Výhody kúpy auta cez lízing

Benefity plynúce z kúpy auta cez lízing sú nasledovné:

  • nepotrebujete celý obnos peňazí na kúpu auta
  • auto môžete okamžite používať
  • väčšia šanca získať lízing než úver v banke (lízingová spoločnosť hodnotí len váš príjem)

Nevýhody kúpy auta cez lízing

Samozrejme sú tu aj isté negatíva:

  • vlastníkom auta je až do poslednej chvíle lízingová spoločnosť
  • musíte mať uzatvorenú havarijnú poistku
  • musíte mať istý vlastný obnos peňazí na akontáciu

Zhrnutie na záver

Pri kúpe auta na splátky máte dve možnosti. Spotrebný úver v banke alebo finančný lízing. Obe možnosti majú svoje klady aj zápory. Najčastejšie sa však používa práve lízing na kúpu auta.

Zdroj: hyundai.sk, tatraleasing.sk, finportal.sk