Porucha auta. Moment, ktorý si neželá azda nikto. Pokiaľ sa stane doma, nie je to tak zlé. Maximálne budete meškať do práce. Horšia je situácia, kedy zostane auto nefunkčné na ceste. A absolútny vrchol je diaľnica. My si dnes preto povieme, ako postupovať v takejto situácii.

Bezpečnosť na prvom mieste

Poďme si teda predstaviť situáciu, že sa vám pokazilo auto na ceste. Povedzme, že vozidlo začalo vydávať “divné” zvuky a prestalo ísť. V prvom rade by ste mali zachovať chladnú hlavu. Dôležité je totiž myslieť na bezpečnosť - svoju (prípadných pasažierov), ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Ak totiž spanikárite, ohrozujete všetkých.

Ďalej je dôležité rozlišovať či došlo k poruche auta na diaľnici alebo mimo nej. Vo viacerých krokoch sa postup síce zhoduje, no práve diaľnica má svoje špecifiká.

Ďalej je dôležité rozlišovať či došlo k poruche auta na diaľnici alebo mimo nej. Vo viacerých krokoch sa postup síce zhoduje, no práve diaľnica má svoje špecifiká

Bezpečne odstavte vozidlo a zapnite výstražné svetlá

V momente, kedy dôjde k poruche auta alebo auto začína protestovať, skúste si vyhliadnuť miesto na bezpečné odstavenie. Väčšina ciest je križovaná rôznymi poľnými cestami. Tie umožňujú odstaviť auto tak, aby ste nezasahovali do jazdného pruhu. Dvojnásobne dôležité to je na diaľnici. V pravidelných intervaloch tu nájdeme záchytné body, kde je možné bezpečne odstaviť vozidlo.

Pokiaľ k takémuto bodu nebudete schopný prísť, odstavte auto čo najviac na krajnici a okamžite zapnite výstražné svetlá. Ich úlohou je upozorniť blížiace vozidlá na prekážku na ceste.

Nezostávajte vo vozidle

Tretí dôležitý bod spočíva v opustení vozidla. To je obzvlášť dôležité, ak zostanete stáť iba na krajnici. Tragických nehôd, kedy si šofér nevšimol prekážku na ceste už bolo neúrekom. Preto je dôležité si obliecť reflexnú vestu a čo najskôr opustiť auto. Na diaľnici sa odporúča vystupovať cez dvere spolujazdca, teda bližše ku krajnici.

Zároveň platí, že by ste nemali zostávať v blízkosti auta. Je to opäť bezpečnostné opatrenie pre prípad kolízie.

Myslieť na tento bod by ste mali aj v prípade nepriaznivého počasia. Dážď, sneh či vietor prirodzene nútia človeka, aby zostal v pohodlí auta. Opäť si však treba uvedomiť vážnosť situácie a riziká z toho plynúce.

Nezabúdajte, že pred vystúpením z auta by ste si mali obliecť reflexnú vestu.

TIP

Volanie asistenčnej služby je bezplatné alebo za cenu miestneho hovoru. Asistenčná spoločnosť pritom disponuje vlastnými asistenčnými vozidlami, pracovníkmi a sieťou špecializovaných subdodávateľov.

Pozor na výstražný trojuholník

Vystúpiť z vozidla musíte aj z ďalšieho dôvodu. Pokazené auto totiž musíte čím skôr označiť výstražným trojuholníkom. Vzdialenosť od vozidla sa líši od toho, na akej ceste zostanete stáť. Podľa zákona č. 8/2009 Z. z. (Zákon o cestnej premávke) je nutné umiestniť výstražný trojuholník minimálne 50 metrov od auta. Na diaľnici je táto vzdialenosť ešte väčšia a je to najmenej 100 metrov.

Zavolajte pomoc

Rozdiel medzi povedzme cestou prvej triedy a diaľnicou je najväčší práve v tomto bode. Keď sa vám totiž pokazí auto mimo diaľnice, v zásade nemusíte okamžite volať odťahovú službu. Samozrejme, mali by ste čo najskôr odstrániť prekážku z cestnej premávky. Máte však istý časový priestor nato, aby ste napríklad zavolali niekoho na odtiahnutie vozidla po vlastnej osi.

Na diaľnici je postup iný. Tu treba prakticky okamžite volať na bezplatné telefónne číslo 0800 100 007. Ide o tzv. Diaľničnú patrolu Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorej úlohou je zabezpečiť miesto poruchy. Vďaka tomu sa znižuje riziko prípadnej kolízie okoloidúcich áut s odstaveným vozidlom. Zároveň dokáže Diaľničná patrola pomôcť aj pri drobných poruchách alebo sa postará o odtiahnutie vozidla.

Mimo diaľnice (najmä na frekventovanej ceste) nie je odveci zavolať políciu. Policajné auto s majákmi je viditeľné z veľkej vzdialenosti, takže rýchlo a účinne dokáže zabezpečiť miesto s pokazeným vozidlom.

Asistenčné služby môžu prísť vhod

Pri poruche auta na ceste je dobré sa obrátiť aj na poisťovňu, s ktorou máte uzatvorené PZP alebo havarijné poistenie. Súčasťou niektorých poistných balíkov sú aj asistenčné služby. Práve v týchto situáciach môžu prísť vhod. Poisťovňa vám totiž vie napríklad zabezpečiť opravu auta na mieste, odvoz vozidla do najbližšieho servisu, prepravu pasažierov domov a pod.

Pokiaľ vaše PZP alebo havarijné poistenie kryje aj poruchy auta, je nutné celú situáciu dobre zdokladovať. Čo všetko pofotiť a ako ďalej postupovať by vám mali poskytnúť na infolinke poisťovne.

Zhrnutie na záver

Pri poruche auta je dôležité zachovať chladnú hlavu a myslieť na bezpečnosť. Odstavte preto auto na bezpečnom mieste, zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a v dostatočnej vzdialenosti umiestnite výstražný trojuholník. Zostaňte mimo pokazeného vozidla. Na diaľnici je nutné zavolať tzv. Diaľničnou patrolu (bezplatné telefónne číslo 0800 100 007).

Zdroj: ndsas.sk, peniaze.sk, alianz.sk